Długowieczność budynków z drewna: obalanie powszechnego mitu

0
222
Długowieczność budynków z drewna: obalanie powszechnego mitu

Mówi się, że „nic nie trwa wiecznie”, jednak myśląc w tym kontekście o drewnianych budynkach można mieć pewne wątpliwości. Powszechnie panującym mitem jest to, że konstrukcje z drewna nie są trwałe. Jednak prawda jest zupełnie inna.

Drewniane budynki: jak znoszą próbę czasu?

Niewątpliwie, jedną z najważniejszych cech drewna jest jego nadzwyczajna trwałość. Dzięki niej drewniane budynki potrafią przetrwać dziesięciolecia. Przy odpowiedniej konserwacji i obróbce, domki z drewna mogą służyć swoim właścicielom nawet kilkaset lat – biorąc pod uwagę stuletnie konstrukcje drewniane znajdujące się na terenie całej Europy.
Niezwykłe właściwości drewna sprawiają, że budynki zbudowane z tego naturalnego surowca są bardzo mocne. W porównaniu do innych materiałów budowlanych (jak cegła, beton czy stal), drewno konstrukcyjne (np.: sosnowe) ma stosunek wytrzymałości do swojej wagi 20% wyższy niż stal konstrukcyjna; oraz od 4 do 5 razy wyższy niż beton i cegła. Dlatego, zaczęto używać drewna w budownictwie i dlatego ten niesamowity materiał może przetrwać wieki. Dowodem na to jest świątynia Horyuji w Japonii (najstarszy zachowany drewniany budynek), która została zbudowana w 670 roku.

Co robić, aby dom z drewna przetrwał lata?

Prawdą jest, że drewno już samo w sobie posiada niezwykłe właściwości, dzięki którym może przetrwać setki lat. Na wytrzymałość oraz trwałość drewnianych budynków ma wpływ wiele różnych czynników. Jednym z nich są różne gatunki drzew, które mają różną trwałość. Dużą rolę odgrywają również panujące na danym obszarze warunki atmosferyczne oraz geograficzne. Dom drewniany, którego drewno zostało prawidłowo dobrane do swojego zastosowania, regionu oraz właściwie przygotowane, może przetrwać ponad 50 lat.

Jednak najważniejszą kwestią w uzyskaniu długowieczności drewna jest wprowadzenie kilku zabiegów, dzięki którym budynki drewniane mają szansę przetrwania próby czasu. Jednym z nich jest użycie zaawansowanych technologii (jak techniczne suszenie), które pozwalają zapobiec wielu negatywnym procesom, takim jak: skręcanie, pękanie, gnicie, czy przebarwianie się drewna. Natomiast, po wybudowaniu konstrukcji konieczne jest nałożenie kompozycji ochronnych, które będą chronić budynek przed wpływem czynników zewnętrznych oraz przedłużą jego żywotność. Oprócz wspomnianych kwestii, warto również wdrożyć kilka istotnych kroków:

1. Planowa oraz systematyczna konserwacja

Regularna konserwacja jest niezwykle ważna, ponieważ w bardzo dużym stopniu wpływa na żywotność budynków z drewna. Dlatego, należy dbać o to, aby drewniana elewacja była oczyszczona, a wszelkie uszkodzenia naprawione.

2. Regularne malowanie i bejcowanie

Nakładanie farby bądź bejcy na drewnianą powierzchnię również wpływa na długowieczność budynku. Te produkty zabezpieczają drewno przed wpływem niekorzystnych czynników, spowalniając jego starzenie się.

3. Wysokiej jakości materiał

Wybór wysokiej jakości drewna to kolejna istotna kwestia, ponieważ w znacznym stopniu wpływa na okres użytkowania drewnianego budynku oraz zapewnia bezpieczeństwo. Najpopularniejszymi gatunkami drzew są: sosna, modrzew i świerk.
Podsumowując, jedynie nieświadomość i niewiedza sprawiają, że ludzie myślą w negatywny sposób o trwałości drewna. Tak naprawdę, ten niezwykły materiał budowlany cechuje się doskonałą trwałością oraz wytrzymałością. Dowodem na to są budynki, które zostały wybudowane kilkaset lat temu i wciąż cieszą swoją obecnością. Jednak, mimo tej niezwykłej zalety drewna, warto jest pamiętać, że nic nie dzieje się samo. Na długowieczność domów drewnianych ogromny wpływ ma jego kondycja, o którą należy zadbać – prace konserwacyjne to podstawa w utrzymaniu długowieczności budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj