Posiadanie własnej strony internetowej to ważny element działalności biznesowej. Od czego zacząć i jak dbać o zasoby internetowe firmy? Do wyboru masz hosting lub firmowe serwery. Sprawdź, jakie zalety ma każde z tych rozwiązań i dowiedz się, jaki ma z tym związek szybki Internet dla firm.
Czym różnią się od siebie hosting i serwery?
Hosting i serwer to pojęcia, które są często traktowane jak synonimy. W rzeczywistości każde z nich oznacza jednak zupełnie coś innego. Czym się różnią? Serwer to fizyczne urządzenie, czyli jednostka komputerowa, na której przechowuje się różnorodne dane i pliki, m.in. tworzące stronę internetową firmy. Serwer jest umieszczany w specjalnie przystosowanym do tego miejscu (serwerowni) oraz wymaga stałego połączenia z Internetem.
Hosting to z kolei usługa polegająca na udostępnianiu przestrzeni serwerowej przez wyspecjalizowany podmiot (firmę hostingową). Jest to więc wynajmowanie miejsca na komputerach, które działają przez całą dobę. Firma hostingowa udostępnia serwer, na którym możesz gromadzić wszelkie niezbędne dane, nie tylko ze strony www, ale również m.in. kont e-mail lub sklepów internetowych. Co ważne, serwery są zwykle współdzielone przez wielu użytkowników.
Serwer w firmie czy hosting – co jest lepsze?
Które rozwiązanie przynosi więcej korzyści w przypadku przedsiębiorstw: własny serwer czy hosting? Każde z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku firmowego serwera niezbędny jest zakup zaawansowanego technologicznie urządzenia oraz wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni, a następnie dostosowanie jej do potrzeb serwerowni. Konieczne będzie również zatrudnienie wykwalifikowanego personelu, który będzie dbał o sprawne działanie sprzętu. Zaletą jest z kolei fakt, że nie musisz współdzielić serwera z innymi użytkownikami oraz masz nad nim pełną kontrolę.
Wykupienie usługi hostingowej zdejmuje z barków obowiązek obsługi serwera (m.in. administrowanie i konfigurację). Firma hostingowa zapewnia też wsparcie techniczne oraz eliminuje wydatki związane z zatrudnianiem dodatkowych pracowników. Wadą jest jednak mniejsza elastyczność, a często również ograniczone możliwości w kwestii zasobów. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze – wszystko zależy od potrzeb firmy.
Jakie łącze internetowe jest odpowiednie w przypadku własnych serwerów?
Decydując się na przechowywanie danych na własnych serwerach, należy zwrócić uwagę na rodzaj łącza internetowego. Jakie wymagania musi spełnić w tej sytuacji Internet dla firm? Istotny jest m.in. brak opóźnień w transmisji danych i bezawaryjność. Dlatego świetnym wyborem jest superszybki Internet światłowodowy, który cechuje się stabilnością oraz odpornością na zakłócenia (wynikające z m.in. warunków atmosferycznych). W przypadku łącza światłowodowego dla firm od znanego usługodawcy INEA możesz wybierać spośród różnych prędkości transferu danych – aż do 1000 Mb/s. Wsparcie techniczne 24/7 sprawi, że Twoje serwery będą pracować bez najmniejszych zakłóceń.
Kolokacja – sposób na poszerzanie zasobów IT
Jedną z największych przeszkód stojących na drodze do stworzenia własnej serwerowni jest konieczność budowy infrastruktury IT. A co gdyby tak mieć własne serwery, ale umieścić je w profesjonalnej, zewnętrznej serwerowni? Taka usługa to kolokacja serwerów, określana inaczej jako hoteling.
Decydując się na kolokację serwerów, wynajmujesz miejsce w serwerowni dostawcy, który gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo danych, ale i obsługę informatyczną. Zyskujesz w ten sposób optymalne miejsce pracy dla systemów informatycznych, a także możesz szybko poszerzać zasoby IT bez inwestycji w sprzęt, pracowników i przestrzeń. Hoteling możesz też połączyć z innymi usługami Data Center, np. backupem danych i chmurą dla firm – każdą z nich znajdziesz w INEA.
Kompleksowe usługi internetowe i Data Center
Zaawansowane technologie dbają o stały rozwój firmy. Jak więc zapewnić przedsiębiorstwu dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań? Sprawdź ofertę INEA – to operator telekomunikacyjny, który nie tylko dostarcza superszybki Internet światłowodowy, ale świadczy też kompleksowe usługi Data Center. Zaawansowane centrum przetwarzania danych dopasowuje ofertę idealnie do potrzeb klientów. Bezpieczne serwery pomogą dzięki temu w optymalizacji wydatków firmy oraz umożliwią korzystanie z najnowszych technologii.