Historia Volkswagena

0
250
Historia Volkswagena

W latach 30 XX wieku mało kogo stać było na własny samochód. Rewolucją w tym zakresie miało być powstanie Volkswagena, czyli zgodnie z nazwą „samochodu dla ludzi”. W tych czasach na 50 Niemców przypadał tylko jeden pojazd. Jak wygląda historia Volkswagena i jaki udział w niej miał Adolf Hitler?

Powojenny plan – samochód dla każdego

Na początku lat 30 XX wieku Adolf Hitler spotkał się z Ferdynandem Porsche i przekazał mu swoje życzenie – chciał, by powstał samochód, na który stać każdego. Miało to być auto mieszczące czterech pasażerów, osiągające do 100 km/h i zużywające niewiele paliwa. Dodatkowym wymogiem była cena pojazdu – miała nie przekraczać 1000 marek.

Zanim powstał finalny model, na początku lat 30 pojawiały się prototypy, które ostatecznie nie weszły do produkcji. Przełomem okazał się model Porsche Type60, którego oficjalna produkcja rozpoczęła się latem 1941 roku. Do sierpnia 1944 wyprodukowano 630 egzemplarzy zarówno w wersjach typu sedan, kabrio-limuzyna, kabriolet, jak i w opcji wojskowej.

Po zakończeniu II wojny światowej nazwa marki została zmieniona na Volkswagen. Auto Volkswagen Kafer znane jako Garbus zyskało popularność nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. Model był produkowany do 2003 roku, a następnie zastąpił go New Beetle, który nawiązuje do legendarnego Garbusa.

Pierwszy Transporter, pierwszy Passat

Mijały lata, a wraz z nimi rozwijał się Volkswagen. Już w latach 50 pojawił się model Transporter, który znany jest współcześnie głównie jako auto dostawcze. W latach 70 na rynku motoryzacyjnym zadebiutował pierwszy Passat, a rok po nim pierwszy Golf. Golf doczekał się następców – Golfa II oraz Golfa III, a wraz z początkiem XXI wieku pojawiły się kolejno Golf IV, V, VI, VII oraz VIII. Kolejny popularny model Volkswagena, Volkswagen Polo, powstał w 1975 roku. W latach 80 i 90 produkowany był również Volkswagen Corrado.

Nie tylko Volkswagen

Koncern Volkswagen posiada również inne marki samochodowe. Od 1969 może pochwalić się w swoim portfolio Audi, a od lat 90 XX wieku markę Seat. Chwilę później nastąpiło przejęcie Skody, a następnie prawa do marki Bentley. Volkswagen posiada również akcje Porsche, Lamborghini oraz Bugatti.

Volkswagen posiada 48 zakładów produkcyjnych na świecie i działa w 154 krajach. W 2016 roku VW stało się największym producentem samochodów na całym świecie. Wyróżnia się jakością, niezawodnością aut oraz dostosowaniem do trendów. Sprawdź więcej informacji na jej temat na stronie: https://centrumwroclaw.pl/vw/.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here