Jaką rolę w firmie pełni księgowy? Czym się zajmuje?

0
210
Jaką rolę w firmie pełni księgowy? Czym się zajmuje?

Ogromny przyrost przedsiębiorstw, przyczynił się znacząco do rosnącego zapotrzebowania ludzi, zajmujących się księgowością. Przez wzgląd na świadczone usługi z zakresu rachunkowości, podatków oraz prawa, rola księgowego jest nieoceniona, a samo stanowisko tak bardzo pożądane przez osoby prywatne oraz właścicieli działalności gospodarczych.

Jaką rolę w przedsiębiorstwie pełni księgowy?

Przeciętny przedsiębiorca zazwyczaj nie posiada określonej wiedzy i orientacji w zmieniającym się nieustannie prawie, zaabsorbowany, na co dzień sprawami firmy i pracą w działalności gospodarczej, nie ma również zbyt wiele czasu, by przyglądać się wnikliwie rynkowi i analizować bieżące wydarzenia, dotyczące bezpośrednio zakresu działań firmy.

Księgowość Lublin prowadzi główny księgowy, który musi nadzorować wykonywaną pracę reszty podległych mu księgowych. Zawód ten wiąże się nierozerwalnie z ogromnym stresem oraz z odpowiedzialnością. Głos księgowego nierzadko ma znaczący wpływ na decyzje podejmowane przez osoby zarządzające przedsiębiorstwem.

Co na to wpływa?

  • obeznanie w problematyce działań firmy
  • ciągłe analizowanie i sporządzanie sprawozdań
  • ogólna wiedza
  • doświadczenie
  • dysponowanie finansami

Każda działalność gospodarcza operuje środkami pieniężnymi, z których jest zmuszona się rozliczać. By tego dokonać w należyty sposób, zgodny z prawem, powinno się dobrze prowadzić księgowość.

Czym zajmuje się księgowy?

Jedną z najważniejszych funkcji księgowego w przedsiębiorstwie, jest prowadzenie ewidencji księgowej oraz rachunkowości w oparciu o obecne przepisy. Księgowy dysponuje budżetem
firmy, kontroluje prawidłowość przebiegu operacji gospodarczych i finansowych, porównując je z planem finansowym, a także sprawdza dokładność i praworządność akt odnoszących się do wykonywanych operacji. Poza tym, do jego obowiązków należy dopilnowanie terminów uiszczeń wobec ZUS – u lub urzędu skarbowego, dbanie o jasność i chronologiczność dokumentacji, jak również sporządzanie planu konta, który pomoże w tworzeniu sprawozdań. Ponad to, księgowy opisuje akta oraz dba, by wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa w oznaczonym dniu, dostarczali potrzebne dokumenty finansowe.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here