W jaki sposób urządzić kuchnię?

0
391
W jaki sposób urządzić kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, w którym na co dzień spędzamy wiele czasu. Musi być więc nie tylko ładna, ale również praktyczna. O czym należy pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?

Wygodny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by stworzyć wygodną kuchnię i to bez pomocy profesjonalistów.

Podstawą do stworzenia praktycznej kuchni jest zaplanowanie układu mebli. Ważna jest ich ilość, rozmiar i rozmieszczenie. Na początek warto zaplanować umiejscowienie podstawowych elementów, a więc AGD – lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu oraz zmywarki i zlewozmywaka. Przyjęło się, że ich ułożenie powinno być dopasowane do kolejności przyrządzania posiłków. Zgodnie z tym najlepiej na skraju kuchni umieścić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a dalej kuchenkę i piekarnik. Każdy ten element powinien znajdować się w zasięgu ręki, dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie o wiele przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość miejsca do przechowywania

Drugą ważną sprawą jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, produktów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne półki powinny być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a także trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne na pewno będą doskonałym sposobem na przechowywanie dużych zapasów oraz przeróżnych przetworów, mogą nawet zastąpić spiżarnię. Duże szuflady to opcja dla osób ceniących sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na świetną segregację w przypadku przypraw, sztućców czy herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu przypadkach organizację przestrzeni ułatwiają rozmaite organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szklane fronty wspaniale się prezentują, szczególnie wypełnione kolorową porcelaną czy eleganckim szkłem, jednak są dużo bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, ale wygodne korzystanie z nich często wiąże się z koniecznością instalacji specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego dotarcie w głąb szafki.

Najważniejsze akcesoria kuchenne

Ostatnią, ale równie ważną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnione będą szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dopasowane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, jak np. duże misy, wszelkie półmiski i patery, formy do pieczenia, obieraki i wyciskarki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju kupionych garnków, całkiem inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj