Wniosek o postojowe dla pracowników

0
209
Wniosek o postojowe dla pracowników

Brak możliwości zrealizowania umowy cywilnoprawnej przez pracownika, gdyż nie doszła ona do skutku, lub gdy nastąpiło ograniczenie w jej realizacji (jak ma się to w sytuacji epidemii COVID-19), jest argumentem do tego, by złożyć w ZUS wniosek o świadczenie postojowe.

Jakie warunki należy spełnić?

Choć wniosek o świadczenie postojowe teoretycznie złożyć może każdy, kto przed 1 kwietnia 2020 podjął pracę na warunkach umowy o dzieło, zlecenia lub pracy agencyjnej, należy oczywiście spełnić kilka innych warunków, m.in. kryterium dochodowe, nadane stałe lub czasowe obywatelstwo polskie (wraz z zamieszkaniem), brak innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. Świadczenie postojowe nie jest zapomogą jednorazową – aby ponowić jego pobieranie, należy udowodnić, iż sytuacja materialna opisana we wniosku wcześniej składanym nie zmieniła się (jednak wniosku nie można złożyć więcej niż trzy razy).

Ile wynosi kwota świadczenia?

Kwota wypłacana wynosi 2080 złotych (a w sytuacji, jeśli dochód z wszystkich umów w roku 2020 miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku nie przekroczy 1299.99 złotych, to przysługuje pracownikowi suma wynagrodzeń z tychże umów).

Jak należy złożyć wniosek?

Aby złożyć wniosek o świadczenie postojowe, należy wypełnić formularz dostępny m.in. na stronie ZUS. Jego złożenie należy do pracodawcy lub zamawiającego zlecenie, pracownik jednak musi przedłożyć zaświadczenie, iż nie podlega innym ubezpieczeniom (w przypadku zawarcia więcej niż 1 umowy cywilnoprawnej, wniosek muszą złożyć wszyscy pracodawcy/zleceniodawcy). Pamiętać jednak należy o dołączeniu zawartej umowy cywilnoprawnej oraz o tym, iż taki wniosek musi być złożony drogą elektroniczną, pocztową lub osobiście nie później niż 3 miesiące po zniesieniu ogłoszenia stanu epidemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj