Dieta ketogeniczna – hit czy mit ?

0
333
Dieta ketogeniczna - hit czy mit ?

Każda dieta ma swój czas , w którym jest bardziej eksponowana, i w którym częściej się o niej mówi i ją stosuje. Jest to kwestia pewnych trendów, publikacji na temat danej diety oraz swoistej mody na dany sposób żywienia. Obecnie taki czas ma dieta ketogeniczna, o której coraz częściej się mówi w kontekście nie tylko szybkiej utraty wagi ale i lepszego samopoczucia. Jak to zwykle jednak bywa zawsze medal ma dwie strony. W poniższym tekście postaram się przedstawić je obie.

Keto czas 

Dieta ketogeniczna ( inaczej ketogenna lub w skrócie keto) to dieta polegająca na drastycznym obniżeniu spożywania węglowodanów a zwiększania ilości tłuszczów oraz białka. Jej celem jest doprowadzenie organizmu do stanu ketozy, w którym to metabolizm przestawia się na czerpanie energii z tłuszczów a nie z glukozy. Głównym paliwem bowiem dla nas są węglowodany, kiedy ich brakuje, ponieważ mocno je sobie redukujemy organizm szuka sobie zamiennika, z którego korzysta, są to tłuszcze, które spożywamy oraz nasze własne a dokładniej powstające w procesie rozpadu tych tłuszczów ciała ketonowe, które hamują poczucie głodu przy jednoczesnym niedożywieniu organizmu ponieważ zaspokojenie niezbędnej dla człowieka energii następuje tylko na poziomie 70%.

Utrata wagi a zdrowie 

Efekty stosowania diety ketogenicznej jeżeli chodzi o utratę masy ciała są zadowalające a nawet imponujące dla osoby, która stosuje keto. W ciągu miesiąca można schudnąć nawet do 10 kg. Oczywiście jak każda dieta nakłada na nas pewien reżim, jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe, produkty, w przypadku diety ketogenicznej również mamy klika podstawowych zasad. Jedną z tych zasad jest stosowanie makroskładników, aby organizm nauczył się ” przełączać” z glukozy jako głównego źródła energii na tłuszcze. W stanie ketozy ważna jest również proporcja tych makroskładników do siebie gdzie ponad 70% dziennych kalorii powinno pochodzić z tłuszczów, 20% z białka a tylko 5% do 10% z węglowodanów. Proporcje te mogą się oczywiście różnić i zależeć od indywidualnych uwarunkowań każdego organizmu dlatego ważne jest określenie własnego makro czyli odpowiedniej dziennej ilości tłuszczów, białek i węglowodanów. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa i poznać opinię ekspertów w tym temacie a te jak i wszelkie inne informacje możecie znaleźć na stronie internetowej https://dietetyk.edu.pl/. Jadłospis osoby przebywającej na ketogenicznej diecie nie powinien być układany we własnym zakresie, trudno bowiem jest zbilansować i zachować odpowiednią proporcję makroskładników. Po kilku dniach stosowania diety keto człowiek wchodzi w stan euforyczny, tak bowiem według lekarzy działają ciała ketonowe, mamy doskonałe samopoczucie i uczucie lekkości. Jednak po 2, 3 miesiącach uczucie euforii mija a mogą pojawić się uczucie senności, zmęczenia, zaparcia, brak apetytu , zmiana zapachu moczu oraz potu. Dieta ta również prowadzi do niedoboru niektórych składników warto zatem dostarczać produkty lub suplementy bogate w wapń oraz witaminę D, należy również pamiętać o regularnym nawadnianiu się. Dieta ta prowadzona pod nadzorem dietetyka nie musi być obciążona żadnymi negatywnymi jej skutkami i można ją stosować długofalowo. Jako sposób na walkę z otyłością ma bardzo dużą skuteczność.

Wszystko warto robić z głową, to dotyczy również odchudzania się więc zanim zabierzemy się za walkę z kilogramami poszukajmy informacji i posłuchajmy ekspertów aby sobie dietą przypadkiem nie zaszkodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj