Jak wybrać odpowiednie buty robocze z metalowym noskiem?

0
124
Jak wybrać odpowiednie buty robocze z metalowym noskiem?

Buty robocze muszą spełniać kilka bardzo ważnych zadań. Zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, powinny chronić stopę przed urazami mechanicznymi, działaniem skrajnych temperatur lub toksycznymi substancjami. Najczęściej wybieranymi są buty robocze z metalowym noskiem, które potrafią wytrzymać bardzo duży nacisk. Dzięki temu zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo również w razie wypadków. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego obuwia?

Rodzaj wykonywanej pracy

Dobór butów powinien być uzależniony od warunków jakie panują w miejscu pracy. Osoby, które spędzają dużo czasu w zamkniętych halach produkcyjnych przy wysokich temperaturach powinny zdecydować się na sandały z metalowym wzmocnieniem. W przypadku wyboru zakrytych modeli obuwia, należy zwrócić uwagę na to, żeby były wykonane z jak najbardziej przewiewnych materiałów. Buty robocze z metalowym noskiem sprawdzą się wszędzie tak, gdzie pracownik ma do czynienia z ciężkimi przedmiotami. Są więc wymagane w pracy w magazynach i przy tworzeniu ciężkich elementów na linii produkcyjnej. Warto jednak pamiętać o tym, że w większości miejsc pracy istnieje ryzyko mechanicznych urazów. Noszenie butów z takim zabezpieczeniem jest zalecane również m. in. pracownikom sklepów.

Odpowiedni model obuwia

W zależności od warunków w miejscu pracy, konieczny jest dobór butów roboczych z metalowym noskiem, które posiadają odpowiednie właściwości. W przypadku obuwia, które wytrzymuje nacisk do 200 J, wyróżnić można kilka kategorii, opisanych odpowiednimi oznaczeniami. Według klasyfikacji, buty z oznaczeniem SB zapewniają podstawowe bezpieczeństwo. Oprócz ochrony przed zmiażdżeniem, są one również odporne na oleje, benzynę i inne rozpuszczalniki organiczne. Obuwie oznaczone symbolem S1 posiada także zabudowaną piętę i właściwości antyelektrostatyczne. Bardziej zaawansowane są S2, które nie przepuszczają i nie absorbują wody. Modele S3 różnią się od nich podeszwą odporną na przebicie. Buty robocze z metalowym noskiem oznaczone jako S4 i S5 charakteryzuje pełna wodoszczelność. Przy czym tylko podeszwy tych drugich chronią przed przebiciem.

Oprócz dobrania modelu obuwia do wymagań stanowiska pracy, należy pamiętać o tym, że noszone przez wiele godzin dziennie buty muszą być przede wszystkim wygodne. Należy więc zwrócić uwagę na to, żeby nie były za ciężkie, a materiał zapewniał dobrą przepuszczalność powietrza. But roboczy z metalowym noskiem powinien przylegać do pięty i zostawiać stopie ok. 0,5 cm luzu. Warto inwestować w produkty sprawdzonych producentów, posiadających certyfikaty jakości.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here