Zawór jest urządzeniem służącym do regulacji lub ograniczenia przepływu przepływającego płynu lub gazu. Zawór może być mechaniczny, pneumatyczny lub elektroniczny. Zawory elektromagnetyczne są zaworami, które wykorzystują cewkę lub elektromagnes do otwierania i zamykania zaworu.
Mają one niezliczoną ilość zastosowań. Najczęstszym jest kontrola przepływu cieczy lub gazu. Energia elektryczna jest dostarczana do zaworu, aby uruchomić cewkę. Kiedy cewka jest pod napięciem, przyciąga i zamyka zawór, natomiast kiedy cewka jest pozbawiona napięcia, zwalnia zawór, aby go otworzyć. Elektryczne zawory elektromagnetyczne są prostym rozwiązaniem do kontroli przepływu cieczy lub gazów.
Jak działają zawory elektromagnetyczne?
Koncepcja zaworu elektromagnetycznego jest stosunkowo prosta. Cewka elektromagnetyczna to tłok elektromagnetyczny, który porusza się pomiędzy pozycją otwartą i zamkniętą. Zawór elektromagnetyczny może sterować przepływem wody, pary, powietrza lub oleju.
Elektryczny zawór elektromagnetyczny działa poprzez sterowanie prądem elektrycznym w cewce. Prąd steruje położeniem nurnika, który porusza się względem elementu sterującego przepływem w zaworze.
Urządzenie może być uruchamiane ręcznie przez mechaniczne przesunięcie pokrętła połączonego z dźwignią lub być sterowany elektronicznie. Sterowanie ręczne jest bardziej niezawodne. Zawór elektromagnetyczny może być również zautomatyzowany lub może być zainstalowany fabrycznie jako część systemu.
Zastosowanie zaworów elektromagnetycznych
Zawór elektromagnetyczny jest używany w wielu procesach przemysłowych. Na przykład, w systemie hydraulicznym – do uruchamiania tzw. pompy hydraulicznej. Kiedy pompa jest aktywna, pobiera ona ciecz ze zbiornika lub rezerwuaru i wtłacza ją przez przewód hydrauliczny do siłownika, który uruchamia element hydrauliczny. Następnie ten element, którym może być siłownik, zawór lub silnik, działa, wykonując wymaganą funkcję.
Zawór elektromagnetyczny jest również używany do sterowania uruchamianiem systemów pneumatycznych. Układ pneumatyczny jest podobny do układu hydraulicznego, z tą różnicą, że wykorzystuje sprężone powietrze, a nie ciecz. Kiedy zawór elektromagnetyczny jest zasilany energią, otwiera się, umożliwiając przepływ powietrza do układu pneumatycznego. Zawór elektromagnetyczny działa również jak zawór zwrotny, pozwalając na wypływ powietrza z układu. Ponadto, zawory są używane w odwadniaczach, które kontrolują przepływ pary w procesie ogrzewania lub chłodzenia. Na podobnej zasadzie zawory elektromagnetyczne sterują przepływem wody, która w ten sposób może być używana chociażby w gotowaniu, czy konserwowaniu żywności.
Sprawdź ofertę: https://pneumatig.eu/zawory-sterowanie-cewki/elektrozawory/zawory-elektromagnetyczne-sf.html